Kirglik visionäär. Intervjuu Lemme Hirvega

Skizze kunstistuudio sügishooaeg on hoo sisse saanud ja ees on ootamas mitmed põnevad kohtumised ning tegevused. Üheks juhendajaks meie töötubades on noor kunstiõpetaja Lemme Hirv, kelle südameasjaks on viia inimesi lähemale kunstile. Vestlesimegi temaga loomisest ja joonistamise võlust.

Kuidas kirjeldaksid ennast inimesele, kes kuuleb sinust esimest korda?
Pean ennast kirglikuks visionääriks, kellel on alati korraga sada asja käsil, kuigi hinges tahaksin ehk lihtsalt koeraga diivanil magada ja mitte midagi teha.

Oled õppinud maali ja eelmine aasta lõpetasid kunstiõpetaja eriala. Kust sellised valikud tekkisid? Kas maalimisega tegeled ka praegusel ajal?
Olen juba väga väikesest peale tegelenud kunstiga vähemal või rohkemal määral. Peale maalikunsti eriala lõpetamist tegin praktilise valiku asuda õppima kunstiõpetajaks, kuna päris kunstnikuna leiva teenimine tundus keeruline ettevõtmine. Oma valikus ma tegelikult väga kindel polnud, pigem oli see mugav otsus parema variandi puudumisel tol hetkel. Siiski tundsin juba esimesel praktikal koolis, et õpetamine – see on midagi täpselt mulle! Maalimisega tegelen praegu vähe, suuremaks kireks pean õpetamist ja kunsti üleüldiselt.

Laste õpetamine – mis sind selles paelub ja milliseid teadmisi-kogemusi-oskusi sooviksid edasi anda?
Kohe tööle asudes vaimustusin tööst lastega. Neis on nii palju ehedat ja loomulikku, mida ma ise vahel unustama kipun. Lastega töötamine annab mulle energiat ja probleemid, mis selle juures ette tulevad, motiveerivad mind veel rohkem õppima, uurima ja uusi lahendusi otsima. Tunnen, et olen pidevas arengus ja õpin iga päev.  Oskusi ja teadmisi on tekkinud aastatega, neid proovin edasi anda oma töötubades.

Miks võiksid kõik inimesed, olenemata oskustest, tegeleda kunstiga?
Kõik võivad tegeleda kunstiga täpselt samamoodi, nagu kõik võivad tegeleda spordi või söögitegemisega. Ja keegi ei tohiks sellele hinnangut anda ega öelda, kes võib ja kes mitte. Kunstiga tegelemine on inimõigus!

Kuidas suhtud lausesse “Ma ei oska joonistada“?
Sellist asja, nagu ma ei oska joonistada, pole olemas. Kõik oskavad jätta jälge, oma ükskõik mis kehaosaga, mis iganes pinnale. “Ma ei oska joonistada“ väljend tuleb uskumusest, et joonistus peaks olema ilus realistlik fotolaadne kunstiteos, kuid see ekslik ja pidurdav arusaam lükati ümber tänapäevase kunsti tulekuga juba eelmise sajandi alguses.

Meie stuudios toimuvas töötoas annad edasi teadmisi ja nippe, kuidas vabas vormis joonistada. Milles peitub selle töötoa sisu ja kasu? Kes võiksid selles osaleda?
Töötoa sisuks on teha praktiliselt läbi erinevaid harjutusi, mida olen teinud oma õpilastega. Lisaks räägin teoreetilisest taustast, mis nende harjutustega kaasas käib ning mida ma nende harjutuste tegemise juures olen märganud. Toon esile ka edumomendid ja võimalikud tekkivad probleemid.

Millega tegeled vabal ajal? Mis sind ennast inspireerib?
Vabal ajal meeldib mulle olla iseendaga, mõelda oma mõtteid või siis vastupidi – proovida üldse mitte mõelda. Just sellises olukorras tuleb tavaliselt ka inspiratsioon ja hoog, et millegi uuega peale hakata.

Millised on su edasised plaanid?
Asusin sügisest õppima Tallinna Ülikooli hariduse juhtimise erialale. Loodan sealt saadud teadmisi kasutada enda edasistes tegemistes ja töös.

Kuidas tuua oma ellu rohkem kunsti ja värve?
Tuleb lihtsalt kuskilt pihta hakata, teha kuhugi värviplekk, mitte jääda istuma ja inspiratsiooni ootama.


Lemme viib sügisel ja talvel läbi erinevaid töötubasid nii Tallinnas kui Tartus. Info ja registreerumine toimub meie kodulehel.