Intervjuu: tekstiilikunstnik Raimonda Silė

Kevad on aeg, mil tehakse hoogsalt pulmaplaane. Igaüks soovib, et see sündmus oleks meeldejääv ja eriline. „Enda nägu“ saab anda näiteks isetehtud kutsetega ja dekoratsioonidega, aga ka pulmakleit saab olla tõeliselt kaunis ja unikaalne. Erilisi pulmakleite teeb Leedu tekstiilikunstnik Raimonda Silė, kes on Leedus juba tuntud oma tööde poolest. Sellel kevadel jõudis ta oma Marabu siidivärvidega kaunistatud kleitidega ka Eestisse, kus need kogusid populaarsust Tallinna Perekonnaseisuameti teemapäeval. Tegime temaga lühikese intervjuu, et uurida miks ja milliseid kleite ta siis teeb.

Mõni sõna enda kohta
Minu nimi on Raimonda Silė ja ma sündisin 1984. aastal Leedus. Lõpetasin 1999. aastal Šiauliai kunstikooli ning 2008. aastal sain Šiauliai Ülikoolist õmblemise disaini ja tehnoloogia erialal bakalaureusekraadi.

Miks kujundad just pulmakleite?
Juba 10 aastat olen ma loonud eritellimusel kleite, enamasti pruutkleite. Oma loomingus panen ma suurt rõhku detailidele, ning seetõttu pühendan ka palju aega oma kleitide kaunistamisele. Rikkalikult kaunistatud kleite ei kanta harilikult iga päev, mistõttu on suurim rõõm seda teha just kõige pidulikemail juhtudel. Mulle on kunstnikuna suurepäraseks võimaluseks avada oma loomepotentsiaali klientidele ainulaadsete, rikkalike ja peente kaunistustega kleitide pakkumisega, muutes samas oma töö inimeste elus kasutatavaks.

Mis muudab sinu kleidid eriliseks?
Kõik mu kleidid on kaunistatud käsitsi ja see muudab need ainulaadseks. Iga puudutus on omanäoline ja kordumatu. Ma usun, et käsitsi loodud kaunistused ei ava mitte ainult kunstniku meeleolu, iseloomu ja loomelaadi, vaid aitavad väljendada ka kleidikandja iseloomu ja tundeid.

Kasutad oma kleitidel ka siidimaali, mis on üsna ebatavaline. Millest selline idee?
Kleite kujundades püüan ma kohandada kõiki tekstiilitehnikaid, mis mulle huvitavad tunduvad. Hakkasin kaunistama kangaid minu enda maalide ja ornamentidega niipea, kui sellisest võimalusest kuulsin. Sel viisil saan ma ühendada on kaks kirge – maalimise ja kleitide disainimise. Selle töö tulemused on näha veebilehel www.sile.lt.

Tekstiilikunstnik Raimonda Silė imeliste pulmakleitide fotosid saab imetleda Skizze Tallinna kaupluse galeriis kuni 7.05.16.