Derwent

derwent-yldine

Derwenti pliiatseid valmistab Ühendkuningriigis The Cumberland Pencil Company. Pliiatseid on Cumbrias valmistatud juba aastast 1832 ning Derwent tunneb oma pärandi üle suurt uhkust. Derwentis on traditsiooniline pliiatsivalmistamise kunst ühendatud uusimate tootmismeetoditega, ning selle tulemuseks on kõrgekvaliteediline Briti toode. Mitmete põlvkondade jooksul on kohalikud käsitöölised pliiatsivalmistamise kunsti oma unikaalsete oskustega täiustanud ja enam kui 175 aastased kogemused ja kirg on võimaldanud töötada välja maailma parima kunstimaterjalide valiku pliiatsite seas.


Pärand

Legendi kohaselt oli 1500 aastate alguses Cumberlandi Borrowdale’is tugev torm, mis kiskus puid juurtega üles. Ühe sellise puu alt avastati imelikku musta materjali – grafiiti, mida karjused hakkasid kasutama lammaste märgistamiseks. Veidi hiljem leidisi materjal kasutamist ka sõjatööstuses.Hurtsikutes grafiiditööstuse arengu tulemusena loodi 1832. aastal Suurbritannia esimene pliiatsitehas. 1916 aastal sai tehas nimeks Cumberland Pencil Comapny (Cumberland’i pliiatsi firma).

1930 aastal esitleti esmakordelt spetsiaalselt lastele mõeldud Lakeland sarja, millele järgnes 1938 aastal kuntsnikele mõeldud bränd Derwent, mis on nime saanud tehase lähedal asuva kauni Derwentwateri järve järgi. Sellest alates on loodud tohutu valik kunstimaterjale traditsioonilistest innovaatilisteni. Tootevalik võib olla tundmatuseni muutunud, kuid Derwenti pühendumine tipptasemele jääb samaks.

1500
Borrowdale’is leitakse grafiiti

1565
Esimesed teated puidust varrega Borrowdale’i grafiitpliiatsi kohta Konrad Gessnerilt tema fossiilide raamatus (välja antud Zürichis)

1600-1800
Grafiiti kasutatakse tükilisel kujul määrdeaine ja ravimina ning sõjarelvastuse jaoks

1832
Esimene teadaolev pliiatseid valmistav vabrik Keswickis

1939
Arendatakse välja 72 Derwenti värvi

1941
Salajane pliiats, mida toodetakse teise maailmasõja ajal pommituslennuki meeskondade tarvis

1981
Pliiatsimuuseumi avamine Keswickis

1982
Linastub „Lumemees“ – animatsiooni loomisel kasutati Derwenti pliiatseid

1998
UV värvimise protsessi väljaarendamine

2001
Valmistatakse maailma pikim värvipliiats (7,91 meetrit)

2002
Briti ärikonkursi Queen’s Award for Enterprise võit UV-protsessi eest.
„Jääaja“ multifilmi linastumine – Derwenti pliiatseid kasutati tegelaste loomiseks

2008
Uue tehase avamine Lillyhallis kuninganna Elizabeth II ja Edinburghi hertsogi poolt