Keskmise palga näitus “1091”

Kuraator Mauri Gross on koondanud 20 tuntud eesti maalikunstniku tuumakad teosed, mis kõik on erinevas mõõdus, erinevas tehnikas, kuid mille hinnaks on 1091 eurot – Eesti keskmine palk*.

Kunsti hinnast rääkides tuleb muidugi ja kindlasti käsitleda ka esteetilisi ja intellektuaalseid aspekte. Mis siis kujundab kunstiteose hinna? Kas kunsti ostmine on luksus? Kas teose ainulaadsus peitub vormis ja avaneb hinnas? Keskmise palga näitus “1091” toob kokku kunstimaailma erinevad osapooled – kunstnikud, galeristid, meedia ja publiku, et arutleda kunsti ja selle väärtuse üle.

Kui enamasti sünnib teos esmalt kunstniku peas ning alles seejärel omandab füüsilised mõõtmed ja lõpuks ka rahalise väärtuse, siis näituse “1091” loomise dünaamika on vastupidine – kõikidele kunstnikele seati eeltingimuseks tööde müügihind, Eesti keskmine palk, ning sellest lähtuvalt valiti teosed. Nii ei uuri näitus ainult kunsti turustamise loogikat, vaid ka loomeprotsessi ennast – kuidas etteantud rahalistes raamides on võimalik luua tõelist väärtust?

2016. aastal võeti kasutusele kunstniku ja kirjaniku palk (1005 eurot kuus), mis peaks valitud loomeisikutele tagama vabaduse argimuredest. Kunstnike elatusallikaks ongi nende looming, mis sünnib asiste ja idealistlike kaalutluste pingeväljas. Esseist Lewis Hyde´i sõnadega: “If the brain has cunning, it has it as a consequence of appetite; the blood that lights the mind gets its sugars from the gut.

“Keskmise palga näitus” toob kokku väga erineva käekirjaga eesti maalikunstnikud: Jüri Arrak, Peeter Allik, Jaan Toomik, Vano Allsalu, Uno Roosvalt, Mari Roosvalt, Enn Põldroos, Ado Lill, Sven Saag, Katrin Saag, Mauri Gross, Laurentsius, Andres Koort, Juss Piho, Mall Nukke, Valev Sein, Ivi Arrak, MaaritMurka, Sirja-Liisa Eelma, Ilmar Kruusamäe, Rauno Thomas Moss, Kristi Kongi, Holger Loodus.

Näitus on avatud Vaal Galeriis 19. novembrini, 2016.

* Keskmine brutokuupalk 2016 I kvartalis

1091